بهترین عایق های حرارتی

برای خرید و استفاده از بهترین عایق های حرارتی ساختمان باید نکات و فاکتورهای مهمی در نظر گرفته شود تا بهترین و موثرترین نتیجه حاصل شود.

از جمله مواردی که در هنگام خرید بهترین عایق های حرارتی برای ساختمان باید در نظر گرفت مواردی مانند مقاومت در برابر حرارت، سمیت عایق، اشتعال پذیری، مقاومت در برابر فشار، چین و چروک، مقاومت عایق در برابر اشعه UV، میزان مقاومت در برابر حیوانات، قارچ ها و میکروب ها، میزان انبساط و ضریب انقباض عایق، مقدار واکنش شیمیایی، چگالی، مقدار مویرگ ها و غیره. به طور کلی در این مقاله از تهران پلی ذکر خواهیم کرد که عایق حرارتی ساختمان باید دارای چه ویژگی ها و قابلیت هایی باشد.

  • بهترین عایق های حرارتی باید ضد حریق باشد.
  • عایق باید مقاومت حرارتی بالایی داشته باشد.
  • عایق باید در برابر عواملی مانند فشار، چین و چروک، اشعه ماوراء بنفش، قارچ ها، میکروب ها و غیره مقاوم باشد.
  • بهترین عایق های حرارتی نباید با مواد شیمیایی واکنش نشان دهد و باید از نظر شیمیایی خنثی باشد.
  • عایق باید دارای ضخامت و قیمت مناسب بوده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند.

به طور کلی عایق های حرارتی ساختمان ها با اشکال مختلف پانل، دال، آجر و اسلت تولید و عرضه می شوند و در انتخاب آنها عواملی مانند شرایط جغرافیایی ساختمان، دمای محیط، شرایط محیطی و قیمت نوع مصالح ساختمانی باید در نظر گرفته شود.  لازم به ذکر است. ضخامت مقره باید به گونه ای باشد که بتواند بهترین نتیجه اتلاف توان را داشته باشد.

مطالعه بیشتر : پلی کربنات

بهترین عایق های حرارتی از جنس پشم شیشهیکی دیگر از عایق های حرارتی پرمصرف در ساختمان ها عایق پشم شیشه است که از قدیم در ساختمان ها استفاده می شود و هنوز هم استفاده می شود. در واقع این عایق نوعی عایق معدنی است که از ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ساخته می شود. پشم شیشه هوا را بین این لایه ها به دام می اندازد تا از اتلاف انرژی جلوگیری کند. پشم شیشه علاوه بر اینکه عایق حرارتی خوبی است، می تواند به عنوان عایق صدا نیز استفاده شود. این عایق وزن بسیار کمی دارد و در برابر حرارت بسیار مقاوم است. البته پشم شیشه مقاومت خوبی در برابر رطوبت ندارد و ممکن است واکنش های آلرژیک ایجاد کند.

مطالعه بیشتر : طلق پلی کربنات

بهترین عایق های حرارتی از جنس پشم سنگ

یکی دیگر از بهترین عایق های حرارتی ساختمان که کاربردهای زیادی دارد پشم سنگ است که فشارهای بسیار بالایی را تحمل می کند. این نوع عایق نیز یک عایق معدنی است که از نوعی سنگ آذرین به نام بازالت به دست می آید. این عایق مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد (در دمای 750 درجه سانتیگراد را تحمل می کند) و همین امر باعث می شود در مکان های مختلف مانند ساختمان ها، پالایشگاه ها، لوله های صنعتی عظیم، نیروگاه ها استفاده شود. از عایق پشم سنگ به عنوان عایق صدا نیز استفاده می شود. از دیگر ویژگی های آن می توان به مقاومت بالا در برابر رطوبت و مقاومت در برابر قارچ ها و میکروب ها اشاره کرد.

بهترین عایق های حرارتی از جنس ایزوترمال

این عایق یکی از جدیدترین انواع بهترین عایق های حرارتی دنیا در صنعت ساختمان می باشد که دارای ویژگی های مختلفی از جمله طول عمر بیش از یک قرن، رسانایی بسیار بالا، غیر قابل اشتعال، انعطاف پذیری عالی، مقاومت عالی در برابر رطوبت می باشد. مقاوم در برابر استفاده در زیر خاک و آب، دارای مقاومت سایشی بالا، قابلیت نصب در نقاط مختلف ساختمان، سازگاری عالی با انواع مصالح در حین نصب نیازی به فونداسیون ندارید. عایق ایزوهیم علاوه بر ساختمان های مسکونی در صنایع تجاری، اداری، سوله، سردخانه قابل استفاده است.

بهترین عایق های حرارتی از جنس انعطاف پذیر

عایق های انعطاف پذیر از ماده ای به نام فوم نیتریل تولید می شوند و ویژگی خاص آن انعطاف پذیری بالا است. این عایق ها در برابر نفوذ آب نیز مقاوم بوده و برای انواع لوله ها، دیگ ها، سایبان ها، مخازن کاربرد دارند. اگرچه این عایق در مقایسه با پشم سنگ از قیمت بالاتری برخوردار است، اما وزن سبک آن، عایق صدا است. آن را به طور گسترده در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می دهد.

مطالعه بیشتر : کارتن پلاست

بهترین عایق های حرارتی از جنس تک سنگیبهترین عایق های حرارتی از جنس تک سنگی

می توان گفت یونولیت به عنوان بهترین عایق های حرارتی ساختمان معرفی شد زیرا همزمان با مقاومت در برابر زلزله کاربردهایی مانند عایق رطوبتی و عایق صدا دارد. Unolith ذاتاً بی اثر است و بنابراین هیچ واکنش شیمیایی ایجاد نخواهد کرد. از آنجایی که به هیچ وجه تحت تأثیر آفات نیست، به راحتی می توان از آن در صنعت ساختمان استفاده کرد. سلول ها در این موارد بسیار فشرده هستند، بنابراین زمانی که به عنوان ماده اصلی استفاده می شوند، آب کمی جذب می کنند و باعث پوسیدگی نمی شوند.

یونیت های ناهموار بادوام، مستحکم و سبک هستند و می توانند به عنوان سیستم های عایق پانل برای نما، دیوار، سقف و کف ساختمان ها و همچنین به عنوان ماده شناور در ساخت لنگرها و شناورها و به عنوان پرکننده سبک وزن نیز در جاده ها و راه آهن مورد استفاده قرار گیرند.

عایق حرارتی از جنس پلی استایرن (XPS)

این نوع عایق ساختمان از پلی استایرن اکسترود شده ساخته می شود و وزن بسیار کمی دارد و کاربردهای زیادی دارد. از این عایق می توان برای دیوارهای فونداسیون، سقف تیرچه و بلوک، سردخانه ها استفاده کرد. عایق پلی استایرن مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد، خراب نمی شود و هیچ گونه اثر منفی بر طبیعت نمی گذارد.

بهترین عایق های حرارتی از جنس پرلیت

یکی دیگر از سنگ های آتشفشانی که کاربردهای مختلفی دارد پرلیت است. عایق پرلیت وزن بسیار کمی دارد و در برابر حرارت و آتش بسیار مقاوم است. یکی دیگر از کاربردهای خاص عایق پرلیت استفاده از آن به عنوان عایق صدا است. همچنین این عایق از نظر شیمیایی خنثی است، با مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد و در برابر حشرات و میکروب ها مقاوم است. از معایب این عایق مقاومت کم آن در برابر فشار می باشد که به همین دلیل در محیط های تحت فشار و رطوبت زیاد نمی توان از آن استفاده کرد.

بهترین عایق های حرارتی از جنس شیشه اسفنجی حرارتیبهترین عایق های حرارتی از جنس شیشه اسفنجی حرارتی

یکی دیگر از عایق های حرارتی که از شیشه خالص به دست می آید و قابلیت انبساط بسیار بالایی دارد عایق فوم گلاس است. این عایق مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و رطوبت دارد و به عنوان یک ماده ضد حریق شناخته می شود. این عایق همچنین در برابر حشرات مضر بسیار مقاوم است، مقاومت فشاری خوبی دارد و در مکان ها و سازه های مختلف قابل استفاده است.

بهترین عایق های حرارتی از جنس تخته فیبر

می توان گفت عایق تخته فیبر اولین عایق حرارتی بود که برای عایق کاری ساختمان ها استفاده شد. عایق تخته فیبر با فشار دادن الیاف پشم و نباتی تولید می شود و مقاومت بالایی در برابر تنش های مکانیکی و مقاومت نسبی در برابر آتش و حرارت دارد. یکی از معایب اصلی این عایق ها جذب رطوبت است که در نهایت منجر به کاهش مقاومت مکانیکی آنها می شود.

مطالعه بیشتر : ورق پلی کربنات شفاف

بهترین عایق های حرارتی از جنس تخته چوب پنبه ای فشرده

این نوع عایق حرارتی با فشرده سازی دانه های پنبه ایجاد می شود و مقاومت فشاری زیادی دارد اما انعطاف پذیری مناسبی ندارد. این عایق ها در برابر رطوبت و پوسیدگی نیز مقاوم بوده و در مکان هایی با رطوبت بالا قابل استفاده هستند. از نقاط ضعف این عایق ها قیمت بالا و شکنندگی آنهاست.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی کامل بهترین عایق های حرارتی پرداختیم. امیدواریم هنگام خرید عایق های حراتی به نکات داخل مقاله دقت لازم را داشته باشید.

سوالات متداول

عایق حرارتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در برابر حرارت، عوامل میکروبی و قارچی، فشار و اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم باشد، از نظر شیمیایی خنثی است و در برابر عوامل خارجی واکنش نشان نمی دهد، جلوی حرارت زیاد چروک نشوید، دارای تراکم مناسب و عمر مفید و طولانی داشته باشد.

کدام یک از عایق های حرارتی مصرف بالایی دارند؟

عایق های حرارتی که از پشم شیشه، پشم سنگ، الاستومر و پلی استایرن ساخته می شوند جزء عایق های حرارتی پر مصرف هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *